Didžiausioji dalis eismo įvykių įvyksta dėl žmogiškojo faktoriaus, t.y. dėl vairuotojo neatidumo, dėl pasirinkto nesaugaus greičio.

„Aklosios zonos“

Kiekviena transporto priemonė turi savo „aklasias zonas“, tačiau važiuojant lengvuoju automobiliu turim galinio vaizdo veidrodį, galime atsisukti ir pasižiūrėti, ar nėra kitų eismo dalyvių. Važiuojant sunkiasvore transporto priemone akiratis susiaurėja, todėl vairuotojai, valdantys didelių gabaritų transporto priemones, turi būti itin atsargūs ir budrūs, nes atsiranda papildomas faktorius – „aklosios zonos“.

Kas yra „akloji zona“?  

Tai teritorija aplink transporto priemonę, nematoma per galinio vaizdo veidrodėlius dėl transporto priemonės konstrukcinių elementų.
 
 
Kaip išvengti įvykių dėl blogo ar nepakankamo matomumo?

•    Veidrodėlius susireguliuokite taip, kad matytumėte kuo daugiau aplinkos supančios transporto priemonę.
•    Veidrodėliai turi būti sureguliuoti taip, kad sėdint vairuotojo vietoje per veidrodėlius nebūtų matomi jūsų valdomos transporto priemonės šonai, kad juos galėtumėte išvysti tik pasilenkę į priekį.
•    Planuokite savo veiksmus kelyje, iš anksto apsižvalgykite ar nėra artėjančių kliūčių, ir tik įsitikinę, kad saugu, atlikite manevrą.
•    Prieš atlikdami manevrą į dešinę ar į kairę, posūkio signalą įjunkite prieš 30-40 metrų iki manevro, taip informuosite kitus eismo dalyvius apie savo ketinimus ir išvengsite nelaimingų atsitikimų.
•    Prieš atlikdami manevrą, kelis kartus peržvelkite visus veidrodėlius, ar neatsirado kliūtis jūsų judėjimo kryptimi. Atminkite, jei kito autombilio greitis panašus į jūsų judėjimo greitį, kitas autobilis gali „išlįsti“ iš „aklos zonos“ net po keleto sekundžių.


Važiavimas atbuline eiga


 
Važiuojant didelių gabaritų transporto priemone atbuline eiga, reikalingas ypatingas dėmesys. Vairuotojas turi įsitikinti, kad nėra kliūčių jo kelyje. Stumiant sąstatą prie iškrovimo/pakrovimo rampų, jei nesate visiškai įsitikinęs, kad nėra kliūčių, rekomeduotina net išlipti iš vilkiko ir įsitikinti, kad kelias be kliūčių. Tai nėra neprofesionalu, tai atsargumas, kuris būdingas vairuotojams profesionalams.


Jei yra galimybė pasirinkti iš kurios pusės pristumti sąstatą prie iškrovimo/pakrovimo rampos, reiktų visada sukti puspriekabę į kairę pusę, nes tada vairuotojas turi didžiausią matomumą, nes vairuotojo vieta kairėje pusėje:

 

Jei pasirinksime priešingą variantą, mūsų apžvalgos ratas bus labai siauras, ir mes atlikinėdami manevrą matysime minimaliai ir bus tikrai sunku pristumti vilkiką, ypač vairuotojui su mažesne darbo patirtimi.
Greitis

Nuo greičio labai priklauso transporto priemonės stabdymo kelias, todėl būtina įvertinti situaciją ir pasirinkti saugų greitį. Lentelėje pateikiamas stabdymo kelias metrais:
 

     

 Atminkite, greičio ribojimo ženklai statomi ne be reikalo! O esant sunkioms oro sąlygoms, rekomenduojama pasirinkti saugų greitį, kuris dažnai būna dar mažesnis už leidžiamą. Kuo didesnis jūsų greitis, tuo didesnės distancijos reikia laikytis nuo priekyje važiuojančios transporto priemonės.


Saugus naudojimasis mobiliuoju telefonu

Labai svarbu vairuojant ir kalbant telefonu naudotis laisvų rankų įranga. Nes kitu atveju viena ranka užimta ir tas labai trukdo vairavimui ir blaško dėmesį.

Nerašykite sms žinučių vairuodami! Kelių sekundžių dėmesio nukreipimas nuo kelio gali kainuoti labai daug!!! Žinučių rašymas vairuojant avarijos riziką padidina iki 23 kartų.

     

CE kategorijas turintys vairuotojai ne veltui vadinami vairuotojais profesionalais – tai didžiulė atsakomybė, tiek už save, tiek už krovinį, tiek už kitus eismo dalyvius.

Saugių kelionių!


.