Rady w ramach jazdy górskiej, żeby zmniejszyć zużycie paliwa:


1.    Zdejmij nogę z pedału gazu, pozwól, aby samochód wykonał swoją pracę
Zaplanuj swój ruch przed wjazdem na rondo. Gdy jazda z miejsca, w którym inne pojazdy przekraczające twój pas ruchu mogą Cię spowolnić, utrzymuj pracę silnika na minimalnym poziomie obciążenia i używaj pedału hamulca w jak najmniejszym stopniu.  

2.    Hamuj tak mało, jak to możliwe, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie
Wykorzystaj swoje umiejętności orientacji zawodowej. Dojedź wolno do świateł. Użyj silnika, aby poruszyć się przy najmniejszym wysiłku. Podczas jazdy po płaskim lub lekko pagórkowatym terenie połącz systemy, aby utrzymać prędkość i bezwładność. Dzięki temu utrzymasz najniższe obciążenie silnika i ruszysz do przodu, oszczędzając paliwo.

3.    Przyspieszenie
Oczywiście, jazda pod górę wymaga większej prędkości i mocy. Jednak najlepszy czas na podniesienie prędkości jest przed rozpoczęciem podjazdu, nawet podczas jazdy po płaskim odcinku drogi. Zauważywszy, że zbliżasz się do wzgórza, zwiększ prędkość tak, aby samochód wznosił się na górze, po otrzymaniu największej bezwładności. 

4.    Nie włączać zbyt niskiego biegu
Kiedy zaczniesz wspinać się na górę, użyj wydajnie silnika i jedź na najwyższym biegu. Staraj się utrzymać odpowiednią prędkość, ale staraj się nie naciskać pedału przyspieszenia. 

5.   Przejedź bezwładnością szczyt wzniesienia
Po osiągnięciu szczytu zwolnij pedał przyspieszenia i pozwól, aby samochód poruszał się pod wpływem jego ciężaru i bezwładności. O wiele skuteczniej będzie pozwolić, by samochód po prostu toczył się bez zwiększania prędkości.

6.   Przejdź do przodu bezwładnością tak daleko, jak to możliwe
Im cięższy pojazd, tym waga jest większa - ta waga może być używana podczas jazdy do przodu. Zjeżdżając ze wzgórza, użyj ciężaru samochodu i pozwól mu, jak najdalej, potoczyć się do przodu. Naciśnij pedał przyspieszenia dopiero po odczuciu, że prędkość spada. Będziesz zaskoczony, jak daleko możesz jechać bez użycia silnika.

7.    Zjazd przy pomocy bezwładności się ze zbocza
Zjeżdżając ze zbocza, samochód powinien jechać do przodu dzięki bezwładności. Użyj jej, aby nabrać prędkości, oprócz tego samochód w tym momencie praktycznie nie zużywa paliwa. Jednak obserwuj drogę i planuj działania w przypadku ewentualnych przeszkód. Zauważając skręt, lepiej z wyprzedzeniem zmniejszyć prędkość, niż czekać, kiedy się zbliżasz, gwałtownie hamować.


Uwaga!​  
Wybierając prędkość ruchu 80-82 km/h zamiast 85 km/h - wasza oszczędność ekonomiczna wyniesie 1,5 l/100 km


.