RADY DOTYCZĄCE EKONOMICZNEJ JAZDY

Eko-jazda to nowoczesny i inteligentny sposób prowadzenia pojazdu. Twój styl jazdy jest ważny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego środowiska. Przestrzeganie głównych zasad ekologicznej jazdy pomaga nie tylko zmniejszyć zużycie paliwa, koszty operacyjne, ale także uczynić środowisko bezpieczniejszym i czystszym. Wielu kierowców stosuje te zasady podczas prowadzenia samochodów. Ale jeśli chodzi o transport towarowy, ekologiczna jazda odgrywa tutaj dużą rolę, ponieważ można zaoszczędzić imponujące ilości pieniędzy.

Podstawowe zasady jazdy ekonomicznej dla zawodowych kierowców:
  
                                                          
  • Przewidywanie. Ważne jest, aby zawsze przewidywać sytuację. Uważaj, aby uniknąć niepotrzebnych postojów, na przykład przed skrzyżowaniem, aby przejechać go bez zatrzymywania się, w ten sam sposób spróbuj przejechać rondo. Zawsze zachowuj odległość od poprzedzającego pojazdu, na wypadek gdyby zaczął się on hamować lub manewrować, powinieneś mieć wystarczająco dużo czasu na podjęcie odpowiednich działań w celu zaoszczędzenia paliwa. Planując manewr, przygotuj się z wyprzedzeniem na zmianę pasa, jako że wykonując manewr później, mogą pojawić się przeszkody i być może będziesz musiał zwolnić.
 
                                                  
  • Bezwładność. Kierowca za kierownicą własnego samochodu często jeździ na neutralnym biegu, jeden więcej, a drugi mniejszy. Poruszając się w ten sposób ilość  paliwa zużytego jest minimalnie, aby utrzymać bieg jałowy silnika. Systemy intelektualne ciągnika, które przewidują obciążenie drogi, opierają się na takim sposobie. Prosta sytuacja - jeden samochód dojedzie do czerwonego sygnału sygnalizatora świetlnego, nie zwalniając pedału gazu, a kiedy dojedzie, będzie  hamować i zatrzyma się. Kolejny samochód, widząc, że czerwony sygnał jest włączony, zwolni pedał przyspieszenia i będzie się toczyć, unikać hamowania i może nawet nie zatrzymać się na skrzyżowaniu. Drugi samochód oszczędzał paliwo, oszczędzając hamulce i nie tracąc czasu. Kolejną ważną wskazówką jest to, że przy wystarczającej bezwładności zaleca się toczyć z włączonym biegiem (włączyć najwyższy bieg, pedał przyspieszenia jest całkowicie zwolniony), wtedy absolutnie nie używamy paliwa.
 
 
  • Prędkość. Osiągnięcie celu szybciej, kosztuje drożej. Każdy pojazd ma swoją własną ekonomiczną prędkość. Najważniejszym kryterium jest utrzymanie stosunkowo wysokiej średniej prędkości pojazdu, unikając niepotrzebnych zatrzymań lub przystanków. 90 km/h lub 82 km/h? Oczywiście 82 km/h. Dlaczego? Ciągnik jedzie na najwyższym biegu przy niższych prędkościach silnika, opór powietrza jest niższy, gdy prędkość jest niższa. 85 km/h lub 82 km/h. Bez wątpienia 82 km/h, jeśli masz wystarczająco dużo czasu na dostarczenie towarów. Jeśli jedziesz pod wiatr, zaleca się wybierać najniższą możliwą prędkość, ale nie przesadzić - podczas jazdy na najwyższym biegu, ale przy zbyt niskich obrotach - nieekonomiczne. Często można usłyszeć opinie kierowców, że jazda z prędkością 90 km/h jest bardziej ekonomiczna niż 82 km/h i tym podobne, ale to tylko mit. Wszyscy uczyliśmy się fizyki.
 
  • Tryb ekonomicznych obrotów silnika. Każdy ciągnik ma swoją "zieloną" strefę prędkości silnika. Podczas jazdy ZAWSZE należy starać się utrzymywać prędkość silnika tylko w tej strefie. Pamiętaj, że na zielono  te obroty, nie są na próżno zaznaczone - przekraczając je, moment obrotowy maleje wraz z mocą, okazuje się, że po przekroczeniu "zielonej" strefy słychać tylko ryk silnika i jak paliwo "wpada w rurę". "W zielonej" strefie ukryty jest jeden, inny punkt - moment obrotowy silnika. Warto próbować zawsze używać możliwie najniższego obciążenia silnika.

Prawidłowe pokonywanie stoków:
Na przykład: po uprzednim zauważeniu nachylenia, zwiększamy prędkość pojazdu (i do 90 km/h - w tym przypadku jest to przydatne), włączamy najwyższy bieg i ruszamy pod górę, w pełni lub prawie całkowicie (w zależności od nachylenia wzniesienia), użyjemy "zielona " strefę obrotów silnika. Po przełączeniu na niższy bieg, zrób to samo.

 W żadnym wypadku przed wzniesieniem nie zmniejszaj biegu w skrzyni biegów i nie próbuj pokonać góry z dość dużymi obrotami silnika. Jest to bardzo nieopłacalne. Niektóre modele ciągników mają wskaźniki turbiny powietrznej (na przykład Volvo). Unikaj maksymalnego obciążenia turbiny, jeśli to możliwe, pozostaw niewielką szczelinę do maksimum. Należy również unikać przyspieszania podczas jazdy pod górę, jest to bardziej skuteczne, aby zrobić to na płaskiej drodze.
 
                                                          
  • Hamowanie silnikiem. Oprócz "zielonej" strefy obrotów, ciągniki mają również "żółtą" strefę obrotów silnika. Kiedy potrzebujemy większej siły hamowania, często nie wystarczy przesunąć dźwigni hamulca ręcznego, konieczne jest zmniejszenie jednego lub kilku biegów, aby strzałka obrotów silnika pojawiła się w "żółtej" strefie. Często kierowca boi się tej akcji. Jest to jednak "dobre" przekroczenie obrotów silnika, które jest przewidziane w konstrukcji silnika, nic nie stanie się z silnikiem, podczas hamowania paliwo NIE JEST UŻYWANE! Dzięki takiemu hamowaniu nie tylko chronimy układ hamulcowy (tarcze i klocki hamulcowe), ale także oszczędzamy paliwo. Gdy system jest włączony, dopływ paliwa zatrzymuje się, a silnik zatrzymuje cały zestaw za pomocą osi napędowej. Im częściej zastępujemy hamowanie hamulcem roboczym na hamowanie silnikiem, tym więcej paliwa oszczędzamy.
 
                                                                   
  • Wykorzystanie autopilota. Autopilot to system zaprojektowany do utrzymywania stałej prędkości. Zaleca się używanie autopilota na płaskiej drodze. Jeśli w samochodzie są inteligentne systemy przewidujące ukształtowanie drogi (PPC, I-See i inne.), może być również stosowany na górskich drogach. Nie zaleca się utrzymywania stałej prędkości stopą przez dłuższy czas, ponieważ wyczuwa się nierówności drogi, siedzenie jest wytłumione, a prędkość jest nierówna - to wciska się to zwalnia pedał przyspieszenia. W wyniku prawidłowego użycia autopilota zużycie paliwa jest znacznie mniejsze, nie wspominając już o zaletach inteligentnych systemów.
 
 
  • Silnik na biegu jałowym. Współcześni producenci nie zalecają rozgrzewania silnika przed jazdą, ponieważ silnik nie może ogrzać się do temperatury roboczej w ten sposób, odbywa się to tylko wtedy, gdy pojazd się porusza. Dlatego zaleca się uruchomienie silnika, upewnienie się, że widoczność jest dobra i natychmiastowe rozpoczęcie jazdy, płynnie osiągając prędkość jazdy, a następnie silnik będzie się właściwie nagrzewać. Jeśli zatrzymasz się i poczekasz więcej niż 2 minuty, nadal warto wyłączyć silnik. Ponadto kierowcy podczas postoju uruchamiają silnik, aby ładować akumulatory, jednocześnie podłączając dodatkowy sprzęt, można również sprawdzić/uzupełnić powietrze w oponach, aby nie trzeba było ponownie uruchamiać silnika.
 
                                                                                                                                        
  • Ciśnienie w oponach. Według statystyk, jeśli ciśnienie w oponach całego zestawu jest o pół bara niższe niż przewidziano, zużycie paliwa może wzrosnąć o 4%. Na przykład: jeżeli średnie zużycie paliwa ciągnika wynosi 27 l/100 km, to ze względu na zbyt niskie ciśnienie o pół bara może wzrosnąć do 28 l/100 km. To są bardzo duże liczby. Dlatego zaleca się sprawdzać ciśnienie w oponach raz w tygodniu. Idealne warunki to sprawdzenie i napompowanie opon - gdy są całkowicie schłodzone, a zestaw nie jest obciążony. Regularnie monitorując ciśnienie w oponach, możesz osiągnąć maksymalne oszczędności.


.